Detta är en vacker och lyxig villa i Argegno med privat pool och belägen med underbar utsikt över Comosjön. Det eleganta boendet rymmer upp till elva personer i sex sovrum och hela huset är luftkonditionerat. Villa Argegno är ett perfekt val för en underbar semester med vänner eller familj och speciellt för grupper av vuxna som gillar god mat och avkoppling.
Den eleganta hallen på första våningen leder gästerna till det rymliga vardagsrummet med bekväma soffor, TV, bibliotek och läshörna. Det finns också ett fullt utrustat kök med öppen spis och vedeldad pizzaugn. Den vackra matsalen med öppen spis och stora skjutfönster ger tillgång till uteterrassen och poolen. På första våningen finns även ett sovrum med en stor dubbelsäng och eget badrum med dusch och privat, liten terrass. På andra våningen finns två sovrum med två enkelsängar (som kan slås ihop till en dubbelsäng om så önskas), sam två sovrum med dubbelsäng. Alla sovrum har eget badrum (dusch med massagesystem) och en privat, liten terrass. På tredje våningen finns ett sovrum (vindsrum) med en enkelsäng och eget badrum med dusch. Ägaren har dessutom skapat ett charmigt rum för provsmakning av vin och prosciutto i källaren, och här finns även ett mini-spa med ångbad, chromo-terapidusch och relaxrum.
Villan ligger i en inhägnad trädgård på 3000 kvm med gräsmatta, växter, blommor, träd, grill, lounge- och utemöbler, pool och dusch. Den vackra trädgårdsmiljön med utsikt över sjön ger en riktigt lyxig semesterupplevelse vid Comosjön. Från villan leder en stig av romerskt ursprung ned för backen (800m) till centrum av Argegno. Byn erbjuder en liten men idyllisk plats med några restauranger, mataffär och färjestation.
- Personalen bor i en separat lägenhet i villans trädgård för att säkerställa den bästa servicen för gästerna och värnar om deras integritet.
- Visste du att framför villan ligger S. Sisinnio kyrka: den här ikoniska strukturen har representerats i en Winston Churchill-målning, förmodligen målad från Villa Argegnos trädgård!
CIR: 013087-CIM-00004